Tradice pití ovocných destilátů na Moravě

Léto se blíží mílovými kroky a spolu s ním i doba venkovních akcí, které se bez něčeho ostřejšího rozhodně neobejdou.

Mezi Čechy nejoblíbenější alkohol rozhodně patří pivo, jižní Moraváci se neobejdou bez vína a snad nikdo z Moravy (a nejen z ní) nepohrdne hezky česky řečeno ovocným destilátem.

Odkud je ale vlastně vzala tradice pití pálenek? Okénko do historie napoví.

palenka

Historie pálení

První pramen zmiňující destilaci pochází až 8. století, kdy arabský lékař Geber podrobně popsal, jak z bílého vína připravit tzv. vodu života. Od Arabů poté v průběhu století proniklo pálení vín do italských klášterů, kde se výslednému produktu začalo říkat krom voda života také ohnivá voda. Produkt se s léty zdokonaloval, o čemž svědčí i spisy ze 13. století, kde doporučují opakovat destilaci třikrát až čtyřikrát.

Ve 14. století se s destilací začalo experimentovat také na našem území. Destiláty a jejich výroba se nejvíce rozmohla za vlády Karla IV. Vyšší výnosy z tehdy velmi rozšířených vinic umožnily počátek pálení z pěstované vinné révy. Na těchto základech tedy stavěl později i Václav IV., který v Kutné Hoře založil první vinopalnu větších rozměrů.  O století později se vinopalnictví rozšířilo i do dalších měst a vzniklo nové řemeslo.

V 16. století se zakládaly cechy vinopalníků, což svědčí o tom, že pálenky získávaly na oblibě. V té době se už vyráběly pálenky nejen z vína a piva, ale i z obilí, trnek, jablek, hrušek, bylin a koření.

Zajímavostí je určitě vyhláška z roku 1584 o zákazu pití pálenek v sobotu a v neděli, jehož součástí bylo označení kořalky jako nápoje ďábelského.

Morava byla ve srovnání s Čechami velice úrodná a oblast Beskyd, Uherského Brodu a Vizovic patřily mezi ovocnářsky nejúrodnější oblasti. Vzhledem k tomu, že o čerstvé švestky pro jejich množství nebyl zájem, začalo se toto peckovité ovoce na přelomu 17. a 18. století měnit ve slivovici ve velkém. Na konci 19. století se v Čechách a na Moravě vyskytovalo neuvěřitelných 243 palíren.

Dodnes populární

Jak jde vidět pálení má u nás opravdu dlouhou historii. Ani v dnešní době pálenka neztrácí na popularitě, nejznámějším ovocným destilátem je v Čechách určitě slivovice Jelínek. Ale každý, kdo vyrábí vlastní pálenku, jistě hrdě prohlašuje, že právě ta jeho je ta Nej!

Pokud nemáte to štěstí, že vám na zahradě rostou užitečné plody, nebo ve vaší blízkosti nestojí žádná pěstitelská pálenice, uložte si do paměti web alkohol.cz.

Tak na zdraví!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>