Překvap po prázdninách

Málokdo by se těšil zpět do školních lavic (i když najdou se i tací :)). Ovšem po prázdninách máš ideální možnost spolužáky překvapit, ať už nečekanou změnou vzhledu, image (v Americe včetně vozu), přítelkyně, nebo třeba hlasu.

Řeč v tomto případě není o mutování, s tím si poradí příroda, ale o hlase, který máš pod kontrolou, nebo bys alespoň mohl. Je pravda, že logopedie pro mnohé znamená neveselé vzpomínky na léta školkou povinná a všelijaké krkolomnosti s jazykem za účelem vyloudění patřičně znějících hlásek.

Ovšem správná artikulace, nebo-li výslovnost, je poměrně dobrou výbavou, pokud nechceme, aby se okolí smálo, ještě než začneme vyprávět vtip. Zvlášť čeština je kouzelná v tom, že stačí vyslovit nějakou hlásku špatně, a hned nám vznikne úplně jiné slovo, s úplně jiným významem.

Takže proč se raději neinspirovat třeba od moderátorů, herců či hlasatelů a pohrát si s výslovností jako oni? Řeč je o legračně znějících jazykolamech, které dovedou dát ale našim mluvidlům poměrně akční rozcvičku.

Jedná se o drobné texty s vysokým výskytem zvolené hlásky. Pokud už se do jazykolamů pustíme, abychom si na nich pomyslně nezlomili jazyk, doporučuje se vyslovovat je napřed pomalu a zřetelně, s až přehnanou výslovností, a na rychlosti přidat až při dalším opakování.

Existuje jich celá řada – Popokatepetl. Vlky, plky. Sčeš si vlasy z čela. Strč prst skrz krk. Pan Kaplan v kapli plakal. Petr Fletr pletl svetr. Zalyžařivší si lyžař potkal zalyžařivší si lyžařku. A co ty, znáš také nějaké?

zap

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>