Rád bych Vám touto cestou představil základní fitness pomůcky, které výborně doplní Váš tréninkový program a posunou ho zase na jinou úroveň. Konkrétně se budeme bavit o produktech značky Everlast, se kterými mam bohaté zkušenosti. V tomto článku bych se zaměřil zvláště na posilování s vahou vlastního těla tzv. Kalistenikou. Takže jaké pomůcky jsou pro tento typ cvičení nejvhodnější?
Stojany na kliky
Na první místo bych určitě zařadil stojany na kliky. I když si někdo může myslet, že nejsou zase až tak důležité, opak je pravdou. Na rozdíl o klasických kliků, které provádíme na zemi, se nám s pomocí těchto stojanů neláme zápěstí a lépe se procvičí dané svalové partie. Jedná se především o oblast prsních a ramenních svalů. Podle typu natočení poté můžeme procvičit biceps, případně triceps. Pro zdatnější jedince lze tyto stojany využít např. na provedení tzv. L-Situ, nebo si pořídit pokročilejší variantu otočné stojany na kliky, které mají tendenci rotovat do stran, tudíž procvičíme i hluboký stabilizační systém.
Švihadlo
Pokud chceme do našeho tréninkového plánu zařadit aerobní část, jedním ze základních cviků, je skákání přes švihadlo. Zlepší se nám nejen výdrž, ale také tím krásně procvičíme lýtka. Máme několik druhů švihadel, od základních plastových, přes ocelové, až ke koženým. Ty lze rozdělit na švihadla bez závaží, případně švihadla se závažím (nachází se v madlech švihadla). Osobně doporučuji švihadla se závažím, protože při tomto pohybu se nám krásně procvičí ramena a předloktí.
Hrazda
Komu se nechce navštěvovat posilovnu, případně v jeho okolí se nenachází nějaká venkovní hrazda, určitě stojí za to, investovat do teleskopické hrazdy do dveří. Ne nadarmo se říká, že správně provedený shyb je základ. Pří provádění shybů se nám zapojuje prakticky celé tělo. Největší práci zde mají svaly zádové, dopomáhají ramena a zapojují se i břišní svaly a také trapézy. Máme několik typů úchopu. Mezi základní dva se počítají úchop nadhmatem (těžší varianta) a podhmatem. Při úchopu nadhmatem nám více pracuje zádové svalstvo, oproti tomu podhmat nám zapojí i oblast bicepsu a předních ramen.
Tak toto byly 3 základní fitness pomůcky, které můžete využít při cvičení doma nebo na zahradě. Závěrem bych vám dal ještě pár obecných rad. Dbejte hlavně na techniku provedených cviků. Nezáleží, kolik opakování zvládnete, hlavní je soustředit se na správné provedení a vědomě zapojovat procvičované svaly. Nezapomeňte správně dýchat, to znamená, že pokud nějaký sval provádí práci, já provádím výdech. Např. pokud provádím klik, tak vydechuji při zdvihání. A hlavně, snažte se každý trénink dosahovat lepších a lepších výsledků, to je přeci ten hlavní cíl, proč to všechno děláte.
foto: freeimages.com/Troy Stoi