Halloween je svátek, který se v našich končinách poměrně ujal (asi podobně jako Valentýn Nejvíc ho samozřejmě milují prodejci, kteří mohou rozsvítit výlohy pro změnu výraznými oranžovými dýněmi a různými děsivými dekoracemi, jež přitahují pozornost.
Halloween ale nedá spát ani provozovatelům různých akcí, kteří většinou nějakou tu halloweenskou párty uspořádají. Původně anglosaskému lidovému svátku, který se slaví 31. října, se přizpůsobila i nabídka některých obchodů, vedou dýně, velké na vydlabávání a přípravu pokrmů, ale též malé okrasné, prodávané jako dekorace.
Zájem je také o kostýmy, v těch se totiž dostaneme na spoustu párty zdarma. Jen hlavní zvyk, který v Americe provází tento svátek předvečera všech Svatých, se u nás zatím neujal, a to obdoba jakéhosi koledování.
Trochu totiž připomíná naše velikonoční hody, a hrozí, že zvlášť starší generace by se maximálně hodně vyděsila a koledníci by si místo sladkostí vykoledovaly peprnou spršku komplimentů.
V Americe ovšem po pronesení pořekadla Trick or treat (Koleda nebo schválnost), obvykle volí domácnosti tu první variantu a koledníky odmění nejčastěji něčím na zub. K uváděným schválnostem potom patří třeba pomalování automobilu smývatelnými barvami.
Naši předci ovšem slavili Halloween v trochu jiném pojetí, jednalo se tehdy o pohanský svátek Samhain a konaly se pověrečné obřady. Hlavním významem tohoto svátku ovšem po staletí zůstalo, že různé tradice (například zapalování svící v dýních), mají odehnat zlé duchy a prosvítit nastávající temnotu, neboť noci se stále prodlužují, a to až do zimního slunovratu.
zap