Jak se dostat z deprese jednou provždy

Počátky deprese mohou přicházet plíživě. O to nebezpečnější takové psychické rozpoložení bývá. Když potom deprese propukne v plné síle, na prevenci už je pozdě a musí přijít účinné řešení. Jak s obtížným psychickým onemocněním skoncovat jednou provždy? 

deprese_uvodni

Co je to deprese a jak se projevuje

Nejdřív pár slov o tom, co je deprese a jak ji odlišíte od obyčejného splínu. Špatná nálada, kterou mnozí označují za „depku“, totiž opravdu nemá s klinickou depresí mnoho společného. U smutku většinou dokážete určit, jaká událost jej vyvolala. Trvá také jen po určitou dobu. Oproti tomu deprese je setrvalý stav, který mnohdy nemá ani jasnou příčinu. Přetrvává měsíce nebo celé roky, je doprovázen pocity smutku a ztrátou motivace. Postižený člověk nevidí smysl v běžných činnostech, proto o ně často ani nejeví zájem. Onemocnění negativně ovlivňuje jeho osobní, pracovní i sociální život. Deprese je zkrátka nezvaná společnice, která pomalu tahá za nitky, až člověku nezbude žádná radost ze života. Proto je tak důležité nenechat se jí ovládnout. 

5 tipů pro boj s depresí

Jak ven z deprese? Začněte s prevencí dříve, než bude pozdě. Následujte tipy k zastavení počátečních náznaků deprese.

1. Obklopte se dobrou společností

Když má člověk náladu pod psa, nejspíš by nejraději zalezl do nejtemnějšího koutu světa a tam přečkal nepříjemné stavy. Pokud se však u vás skutečně rozvíjí lehká deprese, potřebujete tuto tendenci potlačit a naopak se obklopit přáteli. Vyberte si ty nejpozitivnější společníky a pozvěte je třeba na kávu nebo si s nimi alespoň zavolejte. Dobrá nálada je nakažlivá, uvidíte, že se vám hned alespoň trochu uleví.

2. Dopřejte si pořádnou dávku endorfinů

Jasně, špatná nálada určitě nepřispívá k chuti nadšeně vyrazit do posilovny nebo na volejbal. Pokud si ale chcete skutečně pomoci, překonejte se. Už pouhých 20 minut lehkého aerobního cvičení denně vám výrazně zlepší náladu. Stačí i svižnější procházka. 

3. Meditujte nebo rovnou jógujte

Meditace má vědecky potvrzené pozitivní účinky na mozek. Také snižuje stres a navozuje pocity uvolnění. Jóga obsahuje prvky relaxace a navíc si díky ní dopřejete i nezbytnou porci pohybu.

4. Upravte životosprávu

Racionální strava a omezení nezdravých návyků je základ. Buďte v tomto k sobě nekompromisní. Jezte více ovoce, zeleniny a zdravých, průmyslově nezpracovaných potravin, vyhýbejte se konzumaci alkoholu a kouření. Chce to pevnou vůli, ale nepolevujte.  

5. Svěřte se do rukou odborníka

Psychoterapie už dávno není stigmatizující. Pokud cítíte, že vám smutná nálada tak trochu přerůstá přes hlavu, vyhledejte zavčasu zkušeného psychoterapeuta.  

Rozlučte se s depresí

rozlucte_se_s_depresi

Když budete na svém nastavení mysli usilovně pracovat, úspěch se dříve či později dostaví. Deprese rozhodně nemusí být doživotní diagnózou, mějte však na paměti, že nejspíš budete muset radikálně změnit dosavadní vzorce chování a myšlení. Dobrou zprávou je, že taková změna životního stylu bude s největší pravděpodobností trvalá a přinese vám do života štěstí, po kterém tak toužíte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>