Chceš si koupit kolo, ale protože je to tvoje první kolo, nevíš, jak se takové kolo vůbec vybírá? Není to až taková věda, jen je potřeba ujasnit si, o jaký typ kola vůbec stojíš a pak už jen vybrat správně rám.
Není kolo jako kolo
Jízdní kola se odlišují podle způsobu jejich využití.
Městská kola, ty jsou skvělá, když potřebuješ jezdit po městě, do práce, do školy, na rande… určena jsou hlavně na silnice a zpevněné cesty. S takovým kolem ale bohužel nemůžeš vyjet na jakýkoli nezpevněný povrch.
Horská kola, tzv. horáky jsou určeny hlavně do náročného terénu. Rozhodnout by ses při ně měl, když víš, že budeš jezdit převážně mimo cesty. Jezdit s ním můžeš i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik je určen hlavně do náročnějšího terénu.
Crossová kola jsou určená jak do terénu, tak na silnice. Pokud víš, že kolo budeš z 80% používat mimo silnice, tedy na polích, v lesích a nezpevněných situacích a tak z 20 % ve městech. Konstrukčně jsou crossová kola stavěna tak, že jejich rám je přizpůsoben pohodlnějšímu a napřímenějšímu posedu. Možná proto jsou stále více oblíbená.
Trekkingová kola jsou podobně jako crossová kola jak do terénu, tak i na silnice a cesty. Konstrukční složení trekkingového kola je stejné, jako u crossového kola jen je vybaveno příslušenstvím jako jsou blatníky, svítilny, nosiče, odrazky a další.
Silniční kola jsou dělaná pro sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje silniční kola využívat v jakémkoliv terénu, to bys asi daleko nedojel.
Sjezdová kola si můžeš snadno splést s horským kolem s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou. Svojí konstrukcí dosahují vidlice tohoto kola daleko vyšších zdvihů, a tak je určeno převážně pro jízdu z kopce dolů a navíc v náročném terénu.
BMX a freestyle kola jsou další kategorií. Jsou vhodná jsou na uzavřené okruhy nebo na zpevněné uzavřené prostory stavěné pro tato kola. Prostě kola na vyblbnutí.
Jakmile si ujasníš, o jaké kolo stojíš, ujasni si, jaký rám chceš. I když to je jednoduché. Existují pánské a dámské, zatímco holky často chtějí pánské, opačně to jaksi není na místě.
Tak a teď se pusť do zkoumání velikostí.
Velikostí kola se myslí délka sedlové trubky. Uvádí se dle výrobce kola, v palcích, centimetrech nebo označení o velikosti S, M, L, XL.Univerzální velikosti tedy neexistují, je potřeba se při výběru řídit těmito pravidly:
Vždycky je ale potřeba kolo vyzkoušet. Každý výrobce kola čísluje jinak a navíc, si musíš kolo osahat.
Jarda