Jak dosáhnout čisté a čerstvé chuti vaší kávy? Odpověď je jednoduchá: dobrý filtr. V tomto článku vám představíme jednotlivé druhy a společně s tím odhalíme jejich silné i slabé stránky. Ať už máte doma překapávač, nebo presovač, toto srovnání se vám bude hodit.
Zdroj: Dall-e 3
Když přijde na údržbu kávovaru, filtry hrají zásadní roli. Abyste z umleté kávy dostali to nejlepší a extrahovali ty správné chuti, je potřeba ho pravidelně kontrolovat a v případě zanesení ho vyměnit.
Druhy kávových filtrů do překapávačů
Výběr filtru do kávovaru visí nejen na osobních preferencích, ale také požadavcích na chuť kávy. Podívejte se na základní druhy a jejich srovnání.
- Papírový filtr
Oblíbenou klasiku představuje papírový filtr. Jedná se o levnou a jednorázovou variantu, která svou funkci plní na jedničku. Spolehlivě zachytí i nejjemnější částice, díky čemuž je výsledná káva hezky čistá a jasná. Výhodou je i jednoduchý úklid – filtr po použití jednoduše vyhodíte do koše.
- Látkový filtr
Udržitelnější možností je látkový filtr z bavlny či jiné textilie, který se dá používat opakovaně. Je ovšem potřeba počítat s náročnější údržbou – ta spočívá v proplachování součástky horkou vodou po každém použití. Zároveň je potřeba vzít v potaz, že látkový filtr může částečně propouštět kávový prach i oleje.
- Permanentní filtr
Nejekologičtějším typem je permanentní filtr z kovového materiálu. Stojí sice více než výše zmíněné varianty, zato vám bude sloužit dlouhé roky. I díky tomu se z ekonomického hlediska může vyplatit více než například papírové či látkové filtry. Navíc tímto rozhodnutím minimalizujete množství odpadu.
Zdroj: Canva
Vodní filtry do presovačů
Pokud máte doma presovač, pak se vám budou hodit informace o vodním filtru. Jedná se o důležitou součástku, která zbavuje vodu zápachu po chloru a odstraňuje vodní kámen. Výsledkem je výborná chuť i skvělé aroma kávy. Společně s tím podporuje funkčnost kávovaru a prodlužuje jeho životnost.
Kdy vodní filtr vyměnit
Stejně jako u látkových filtrů i zde se frekvence výměny odvíjí od celé řady faktorů – svou roli hraje druh kávy i pravidelné čištění presovače. Odborníci doporučují pořídit nový vodní filtr jednou za 2 měsíce nebo po 50 litrech použité vody.
Jak postupovat při výměně vodního filtru?
Přečtěte si pozorně návod k použití kávovaru i vodního filtru.
- Před použitím filtr pečlivě opláchněte.
- Číselník s datem nastavte na 2 měsíce.
- Začněte do filtru napouštět vodu z kohoutku, dokud nezačne vytékat z bočních otvorů alespoň po dobu 1 minuty.
- Filtr ponořte do vodní nádržky a počkejte do chvíle, kdy uvidíte vycházet vzduchové bubliny.
- Filtr řádně ukotvěte (na dně vodní nádržky najdete drážky).
- Vodní nádržku dejte zpět na své místo.
- Pod trysku na horkou vodu umístěte nádobu s minimálním objemem 0,5 l – kávovar začne automaticky připravovat horkou vodu a filtr aktivuje (u některých modelů můžete filtr aktivovat přímo na displeji).
Zdroj: Dall-e 3
Kde koupit filtry do kávovaru?
Filtry do kávovaru jednoduše pořídíte v obchodech s domácími spotřebiči, ve specializovaných prodejnách s kávovary i online. Nejlevnější záležitostí jsou bez pochyby papírové filtry, které nakoupíte v balení po stovkách kusů do 200 Kč. Naopak nejdražší variantu představují permanentní a vodní filtry. Ty pořídíte do zhruba 500 Kč.
Pokud ani po výměně filtru kávovar nefunguje tak, jak má, je dobré vědět, kde najít nové součástky na jeho opravu. Jednou z možností je například český rodinný e-shop Elny, který disponuje širokou nabídkou náhradních dílů pro kávovary De’Longhi, Bosch, Siemens nebo Krups.