Máte rádi jablka a rádi z nich cokoliv připravujete? Chcete i na podzim pokračovat v letním fitness stylu? Nebo po prohýřené dovolené chcete naopak zase najet na rozumný fitness životní styl? Pak pro vás přišlo jedno z nejlepších období roku, kdy jsou jablka dostupná za vynikající ceny, jak se ostatně můžete sami přesvědčit například v Billa letáku. Co pro fitness vyznavače můžeme z jablek připravit? Ukážeme vám několik tipů.
Jablkový koláč z ovesných vloček a s rozinkami
Velmi jednoduchý je jablkový koláč z ovesných vloček a s rozinkami. Potřebujete k němu jen tři jablka, 80 g špaldové mouky, 80 g ovesných vloček, 150 g řeckého jogurtu, skořici, rozinky a podle chuti trochu medu nebo ovocného sirupu.
Postup je takový, že na plech vymazaný máslem nebo kokosovým olejem dáte směs z výše zmíněných ingrediencí, pouze vynecháte jablka a rozinky. Směs rozetřete tak, aby byla na plechu zarovnaná. Jablka pak omyjete, oloupete a nastrouháte na směs, která už je na plechu. Dozdobíte rozinkami a dáte péct na 180 stupňů na cirka 20 – 25 minut.
Cuketovo-jablečné brownies
Když si z jablek uděláte pyré, tedy když jablka nastrouháte a převaříte, můžete i rozmixovat, jsou pak výborné cuketovo-jablečné brownies. K těm je však potřeba již více surovin, konkrétně půl hrnku onoho jablečného pyré, dva banány, sladidlo (med, stevie, ovocný sirup), vanilka, půl hrnku holandského kakaa, které můžete koupit za výbornou cenu podle letáku Albert, často i v kýžené bio kvalitě. Pak ještě potřebujete jednu a půl lžičky sody, půl lžičky soli, jednu středně velkou a najemno nastrouhanou cuketu a završíte to dvěma hrnky mouky podle vaší volby.
Postup je velmi snadný, vše se totiž jen smíchá a dá na plech vyložený pečícím papírem. Volíme menší plech nebo zdvojnásobíme dávku. Toto množství se peče cirka 25 minut na asi 180 stupňů.
Zelný salát s jablky
Výborná jsou jablka v kombinaci se zeleninovými saláty nebo i s bílým zelím či s nakládaným (kysaným) zelím. Jednou z chuťově opravdu vynikajících možností je právě salát z bílého zelí, jablek a řapíkatého celeru. Kysané zelí si předtím snadno můžete připravit i sami doma, pak jej jen postupně spotřebovávat.
Budete na něj potřebovat bílé zelí, dvě jablka, 120 g bílého jogurtu, řapíkatý celer, hroznové víno, balzamikový ocet, sůl, petrželku a může být ještě i citronová šťáva.
Zelí je nutno nastrouhat najemno, jablkům dejte pro změnu tvar kostiček i se slupkou. Řapíkatý celer také nakrájejte nadrobno a přimíchejte ostatní suroviny. Milovníci ostřejších chutí ocení i trochu černého pepře.
Quinoa s fetou, jablky a zeleninou
Jablka svkvěle uplatníme i při přípravě teplých slaných jídel. Jako inspirace může posloužit quinoa (případně rizoto nebo rýže smíchaná s quinoou) s fetou, jablky a zeleninou. Pro její přípravu budete potřebovat předem v chladné vodě namočenou quinou, plátky mandlí, jednu lžičku jablečného octa, jednu lžičku olivového oleje, 50 g semínek granátového jablka, jedno na kousky nakrájené běžné jablko, 100 g nastrouhané okurky nebo mladé cukety, 50 g sýru feta, mátu na dozdobení.
Quinou uvařte (případně rýži nebo rýži s quinoou) a dejte do servírovací misky. Pak k ní přidejte mandle, jablečný ocet, jablka nakrájená na kousky, olivový olej a zamíchejte. Poté vše posypte granátovým jablkem, přidejte nakrouhanou okurku a nakonec do připravené servírovací misky rozdrobte fetu. Osolte, opepřete a posypte lístky máty či jiné vám příjemné bylinky.
Dip z pečeného lilku
A chybět nesmí ani zajímavá chuťovka, kterou je Dip z pečeného lilku. Potřebovat na něj budete 2 velké lilky, 1 lžíci olivového oleje, 2 lžíce sezamové pasty tahini, 1 lžíci citronové šťávy, 1 stroužek česneku, dvě jablka a sůl a pepř na dochucení.
Postup je celkem snadný, jen malinko delší. Nejdříve je nutné upéct lilky, takže je omyjeme, napícháme vidličkou po celé ploše, a dáme je péct do trouby na 30 – 35 minut, jejich povrch se musí scvrknout. Pak lilky vyndáme a necháme vychladnout, potom podélně rozpůlíme.
Upečenou dužninu je nutné vydlabat a poté dát do mixéru, přidat nadrobno nakrájené jablko, olivový olej, seznamovou pastu, citronovou šťávu a česnek. A rozmixovat. Posléze dochutíme solí a pepřem, můžeme dozdobit bylinkami.